NAVISYS® pro domy a byty
Optimalizujte náklady za energie díky přehledu spotřeby, který vám poskytne NAVISYS®.
Řešení pro domy a byty
Majitelé nemovitostí mají okamžitou kontrolu nad spotřebou energie, kvalitou ovzduší, teplotách v jednotlivých místnostech z jakéhokoliv místa. Díky přehlednému systému mají i správci budov ulehčenou práci s fakturací nákladů a jejich evidencí.
Mohou předvídat poptávku a optimalizovat tak smlouvy s dodavateli. Odběr energie „načerno“ je díky NAVISYS® minimalizován.
Systém umožňuje centralizaci informací z několika budov, měst, firem nebo obecně objektů do jednoho místa.
Výhody NAVISYS®
NAVISYS® je kompatibilní s řídícím systémem POSEIDON® pro bezdrátový přenos dat z obtížně přístupných míst.
Přenášet lze údaje z elektroměrů, čítačů, čidel nebo analogových vstupů
Běžné měřitelné veličiny
Ve spolupráci s Poseidon®
Příklad instalace
Pan Novák se rozhodl mít stavy a odběr energií naprosto pod kontrolou a proto si pořídil chytrý měřící systém Navisys®. V jeho rodinném domě se nachází dva elektroměry – jeden pro fakturaci a jeden podružný pro druhé patro, ale také plynoměr a vodoměr.
Pro tuto instalaci jsme použili zdejší místní síť s připojením na internet, kam jsme připojili i řídící jednotku UWP30.
Dále jsme použili dva elektroměry a také čítač pulzu pro měření odběru plynu a vody.
FAQ – domy a byty
- Monitor spotřeby UWP30 je připraven obecně na sledování libovolných přírůstků spotřeby z jiných měřidel, které na výstupu vysílají takzvaný pulzní signál S0. V principu je to vlastně jen kontakt, který se sepne a rozepne vždy jednou, když měřidlo odměří určité množství spotřebovaného média.
- V prvním kroku tedy musíte zajistit, aby vaše měřidlo bylo vybaveno tímto pulzním výstupem. Většinou je možné požádat vodárny nebo plynárny o výměnu měřidla za takový typ, který tento výstup má, nebo na který jde dodatečně namontovat čidlo s pulzním výstupem. Bohužel za tuto službu patrně bude třeba zaplatit. Pokud instalujete svůj kontrolní vodoměr, nebo plynoměr, zajímejte se, zda má pulzní výstup S0 a jaké množství představuje jeden vyslaný pulz. To je potřeba vědět z toho důvodu, aby zobrazení nebylo příliš hrubé nebo naopak aby vyslaná frekvence pulzů nepřekročila mez rozlišení vstupu.
- Jak elektroměry, tak samostatné moduly s čítači pulzů načítají přicházející pulzy na počítadla. Stavy těchto počítadel se pak přenášejí po sériové lince RS485 do centrály UWP30, kde se průběžně zapisují a jsou k dispozici pro vykreslení grafů a přehledů o spotřebě v minulém období. Pro každý pulzní vstup se musí zadat správná hodnota, kterou představuje jeden příchozí pulz, např. 0,01 m3 plynu (tzv. váha pulzu). Tuto hodnotu najdete na štítku plynoměru nebo vodoměru. Někde ale najdete údaj například 100 p/m3, což je počet pulzů na jednotku objemu a je to převrácená hodnota váhy pulzu. Převod provedeme výpočtem 1/100 = 0,01 a tak víme že pro 100 p/m3 je váha pulzu 0,01 m3.
- Posledním krokem je propojení čidla vodoměru a plynoměru s pulzními vstupy a nastavení sledování těchto signálů v centrále monitoringu UWP30.